Trafik Eğitimi

Trafik Personel Eğitimi, İlköğretim Öğrencileri, Bisiklet Sürücüleri Eğitimi, Otobüs, Kamyon, Servis Şoförleri Eğitimi, SRC Belgesi Eğitimi, devamını oku...

Sürücü Eğitimi

Sürücü Kurslarında öğretmenlik yapanlar, Ehliyet almak isteyenler, Ehliyet sınavını bir seferde geçemeyenler, Trafik bilgim yetersiz diyenler, devamını oku...

Trafik Çevre Bilgisi Eğitim

Trafik ve Çevre Bilgisi Eğitimi sıralı konu anlatımlı hazırlanmış, video, resim ve animasyon destekli, MEB Müfredatına uygun özel olarak hazırlanmıştır, devamını oku...

Online Sınav

Ehliyet almak için hazırlananlar. Kitaptan okuyup anlamıyorum diyenler. M.E.B yaptığı birebir sınav soru sayısı ve zaman süreleri aynıdır. devamını oku...

Volkswagen’in Türkiye’ye olan ilgisi son dönemde oldukça dikkat çekiyor. Sözcü gazetesinin haberine göre bu kararın nedeni, dizel motor yazılımlarıyla oynadığı için ağır cezalarla boğuşan firmanın ABD ve Güney Amerika’da yasaklanan araçları Türkiye’ye gümrüksüz olarak sokmayı planlaması.


Volkswagen yönetimi son dönemde Türkiye’ye yatırım yapmaya yönelmiş durumda. Cumhurbaşkanlığı kararıyla gelen teşvik de Alman otomobil devinin faydasına olacak gibi gözüküyor.

İki gün önce yayımlanan bir kararname ile verilen özel teşviğe göre, 100 bin adet kapasiteli yeni bir fabrika açan ya da yatırımını en az 100 bin araçlık şekilde genişleten yatırımcılara verilen destek devam edecek. Bu desteklere daha önce A, B ve C segmenti araçlar dahilken şimdi silindir hacmi 1600 cc’nin altında olan otomobiller de dahil olacak. Bu araçların ithalatında gümrük vergisi uygulanmayacak.

volkswagen-logo

Yeni teşvik kararnamesi, aslında 2012 yılında Hyundai için getirilen yasanın genişletilmesi şeklinde tasarlandı. Getirilecek otomobil sayısı, teşvik belgesinde yer alan toplam otomobil sayısının %15’ini aşamayacak. Yani 100 bin otomobil üreten bir firma, 115 bin aracı ülkemize gümrüksüz sokabilecek. ABD’den gelen otomobiller için bu vergi şu anda %60 seviyesinde.

Bu teşvikle beraber VW, ABD’deki stoklarını Türkiye’ye getirip gümrüksüz olarak iç piyasada satacak. Böylece stoklar eriyecek, Volkswagen araçları atıl durumdan çıkarabilecek. Bu da şirketin milyarlarca dolarını kurtarması anlamına geliyor.

volkswagen-logo-bina

Çevre kirliliği konusunda sorun yaratan VW otomobillerinin üretimi hala ABD’de devam ediyor. Bu araçlar, Türkiye’de yollara çıkacak. Alman firması, dizel soruşturmalarından dolayı yaklaşık 25 milyar dolar zarara uğramıştı. Devam eden soruşturmalarda bazı yöneticilerin ceza alması da gündeme geliyor.

ABD’de şu anda 102 bin Volkswagen otomobil atıl durumda bekliyor. Bu araçlar ya yeni üretildi ya da piyasadan çekildi. Araçların ithalatı, yatırımın yüzde 20’si ödendikten sonra başlayacak ve yatırım tamamlanana kadar sürecek.

VW, ABD’de sattığı VW ve Audi marka otomobillerinin 382 binini geri almak durumunda kalmıştı. İzmir'e kurulması planlanan fabrika faaliyete geçerse, VW bu teşviklerden faydalanarak bu araçları Türkiye’ye gümrüksüz olarak getirebilecek.

Kaynak:www.webtekno.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kimler Online

112 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Ziyaretçi Sayısı

Bugün 8

Dün 10

Bu Hafta 18

Bu Ay 326

Toplam 11295

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

JSN Teki is designed by JoomlaShine.com