Trafik Eğitimi

Trafik Personel Eğitimi, İlköğretim Öğrencileri, Bisiklet Sürücüleri Eğitimi, Otobüs, Kamyon, Servis Şoförleri Eğitimi, SRC Belgesi Eğitimi, devamını oku...

Sürücü Eğitimi

Sürücü Kurslarında öğretmenlik yapanlar, Ehliyet almak isteyenler, Ehliyet sınavını bir seferde geçemeyenler, Trafik bilgim yetersiz diyenler, devamını oku...

Trafik Çevre Bilgisi Eğitim

Trafik ve Çevre Bilgisi Eğitimi sıralı konu anlatımlı hazırlanmış, video, resim ve animasyon destekli, MEB Müfredatına uygun özel olarak hazırlanmıştır, devamını oku...

Online Sınav

Ehliyet almak için hazırlananlar. Kitaptan okuyup anlamıyorum diyenler. M.E.B yaptığı birebir sınav soru sayısı ve zaman süreleri aynıdır. devamını oku...

ABD Federal Hükümeti, düşük hızla seyreden elektrikli araçların yapay motor sesi kullanmasını istiyor. Yapılan düzenlemeye göre araç sahipleri araçlarına yüklü olan seslerden istedikleri bir tanesini kullanabilecek. ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), düşük hızlarda ses çıkarmayan elektrikli araçların, yayaları uyarmak için yapay motor sesi kullanmasını istiyor.

Düzenlenen yeni kanunla beraber, elektrikli araç sahipleri istedikleri yapay motor sesini kullanabilecekler.

Elektrikli araçlar, içten yanmalı motorlara sahip araçlara göre çok daha sessiz. Daha da önemlisi araçlar, düşük hızdayken neredeyse hiç ses çıkarmıyor. Yüksek hızlarda ise rüzgar direnci ve aracın lastikleri ses yaratıyor.

Yeni kanuna göre 30 km veya daha altında hızlarda ilerleyen elektrikli araçların yapay bir motor sesi çıkarması gerekiyor. NHTSA, yapay motor sesine yüksek hızlarda ihtiyaç olmadığını belirtti. NHTSA, yüksek hızlarda ortaya çıkan rüzgar direnci ve lastik sesinin, yayaları uyaracak düzeyde olduğunu söylüyor. Bunun için yüksek hızlarda yapay motor sesi kullanımını zorunlu tutmuyor. NHTSA’nın yaptığı düzenleme, elektrikli araç sahiplerinin ne tür ses kullanmak istediğini kısıtlamıyor.

ABD’deki düzenlemenin bir benzeri Avrupa’da da var. ABD’de yasa 2020 yılında yürürlüğü girecekken, Avrupa’da 2021 yılında yürürlüğe girecek.

ABD ve Avrupa’da yapılan yapay motor sesi düzenlemelerinin ardından elektrikli araç üreticileri de ürettikleri araçlara yapay motor sesleri eklemeye başladı. Mercedes, elektrikli EQC serisi aracına yapay bir uğultu sesi ekledi. Volkswagen’de ID.3’lere yapay bir ses yükleyeceğini açıkladı.

Bazı elektrikli araç üreticileri de, yapay motor sesi düzenlemelerini fırsat olarak değerlendiriyor. Porsche, elektrikli aracı Taycan’da yüklenebilecek yapay motor sesi “Electric Sport Sound” için 500 dolar ek ücret istiyor.

ABD’de ve Avrupa’da düzenlenen yapay motor sesi düzenlemelerinden polislerin ayrı tutulması bekleniyor. Polislerin bu şekilde suçlulara daha sessiz şekilde yaklaşacağı düşünülüyor.

kaynak:www.webtekno.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kimler Online

247 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Ziyaretçi Sayısı

Bugün 23

Dün 47

Bu Hafta 114

Bu Ay 769

Toplam 13438

Kubik-Rubik Joomla! Extensions

JSN Teki is designed by JoomlaShine.com